HIKO-RYU TAIJUTSU

                                

HIKO RYU TAIJUTSU

Hiko Ryu Taijutsu se vyvinulo ze stylu Fuji-ryu, které založil velmistr Fujito Koga v r. 1952 a své kořeny má konkrétně v Daito Ryu [v doslovném překladu „velká škola“] Jujitsu velmistra Sokaku Takedy [nejznámějším studentem mistra Takedy byl Morihei Ueshiba, zakladatel Aikido]. Krása tohoto stylu spočívá také v tom, že dal vzniknout třem velice odlišným stylům – Aikido velmistra Morihei Ueshiby, Shinwa Taido velmistra Hoken Inouea, a Fuji Ryu Taijutsu. Velmistři Inoue a Koga spolu trénovali a cestovali po Japonsku a vybrušovali a učili své pokročilé techniky bezpečnostní a policejní složky.

V r. 1991 velmistr Koga pozici velmistra předal senseovi Koshiro Tanakovi, který tento styl dále rozvinul a doplnil o více jak 1000 technik. Tyto techniky jsou dnes základním pilířem této školy. Velmistr Tanaka bojoval osobně ve dvou válkách (v Afghanistánu 6 let a v Iráku), kde svůj styl boje ještě zdokonalil. Nyní cestuje po celém světě učí a trénuje elitní vojenské a policejní složky: Barma, Thajsko (protidrogová jednotka královské thajské policie), Vietnam, Filipíny (SWAT filipínské policie), Kuvajt (Gracie Jiu-Jitsu Academy), Tibet (osobní stráž Dalajlámy), USA a Evropa. Apod.

Hiko Ryu Taijutsu vychází z japonského JuJutsu a sebeobranných starých samurajských technik. Jeho součástí jsou techniky s mečem, holí a nožem. Jedná se o komplexní bojové umění s kořeny v dávném samurajském stylu boje na bojovém poli. Dělí se na dva hlavní programy: Taijutsu a Kodachi, což je krátký samurajský meč. Rodina mistra Tanaky tento meč vylepšila o dvoj ruční rukojeť. Což umožňuje efektivní sebeobranu.

Taijutsu je systém boje beze zbraně, který samuraj použije, když během boje o svou zbraň (kopí nebo katana) přijde. Jedná se o extrémně praktickou metodu obrany před hrozícím nebezpečím v reálném světě a tedy i dnes. Cvičí se v první řadě techniky úderů a kopů, páky, blokování nepřítele, boj na zemi, pády a zenová meditace k posílení fyzické zdatnosti. Na vyšší úrovni se postupně nacvičuje obrana proti útoku nožem, holí a mečem.

Techniky boje se zbraní se dělí na techniky s mečem, holí a japonským nožem. K nacvičování technik s mečem se používá původní meč Hiko Ryu „Kodachi“. Pozornost je rovněž věnována krokům „Taisabaki“ – tedy úhybu před útokem. S mečem Kodachi mohou snadno cvičit i děti a ženy a umožňuje rychlý pohyb, protože má krátkou čepel. Pro trénink s dlouhou čepelí se používá původní hůl Hiko Ryu „Shishi-Bo“, která je cca. 1,5 m dlouhá. Při tréninku s nožem se používá tradiční japonský nůž tanto (18 cm dlouhá čepel).

Cvičíme pod vedením mistra Tanaky a pod dohledem maďarských instruktorů Hiko-ryu v Budapešti, kam pravidelně jezdíme od června 2016. V září 2018 Filip Rubínek získal od mistra Tanaky 1. Dan (černý pás). V březnu 2019 jsme prodělali 14 denní stáž  Japonsku u velmistra Tanaky a jeho žáků, kde jsme vykonali zkoušky na černý pás pod kolegiem mistrů Hiko-ryu a velmistrem Tanakou. Vzděláváme se i nadále pod dohledem senseie Tanaky, byl nám zároveň stanoven dohled dvou japonských mistrů, aby se zaručila kvalita výuky i nadále. Spolupracujeme úzce s maďarskou pobočkou v Budapešti, aby se prohlubovala vzájemná spolupráce a s dalšími pobočkami po celém světě.

Od 1. září 2018 jsme se oficiálně stali 4 pobočkou Hiko-ryu Taijutsu a Kodachi ve světě a druhou v Evropě. 

TRÉNINKY  - PO a ST - policejní dojo 18:30-20:00h - více v sekci - Rozpis tréninků - nebo www.sebeobranapraha.eu


Nahoru